Top 10 najdrahších drahokamov predávaných v dražbe

obr.fareb.DDrahé kamene tvoria popri diamantoch samostatnú kapitolu. Existujú v rôznych kvalitách a farbách. Poznali ich už starí Sumeri, Egypťania, Číňania i Gréci. Drahými kameňmi a rôznymi minerálmi sa nadchýnali a dodnes nadchýnajú nielen ezoterici, ale záujem o ne prejavujú i vedci.

Ľudia sa zaujímajú o ne nielen pre ich krásu, energiu a využitie v šperkárstve, či priemysle, ale aj pre  ich rôzne vlastnosti, z ktorých sa dajú niektoré využiť i v medicíne a liečiteľstve.

Magické vlastnosti kameňov sa v minulosti spájali i s kalendárom, čo malo svoj pôvod v astrológii. Už v egyptských papyrusoch sa našlo veľa zmienok o magických vlastnostiach kameňov, ktoré mali človeka chrániť počas života, ale i po smrti.

V Mezopotámii astrológovia využívali drahé kamene pri predpovedaní budúcnosti. Našlo sa niekoľko informácií o vzájomnom pôsobení planét a minerálov na človeka. Ľudia preto využívali kamene aj na výrobu talizmanov, ktoré ich mali ochrániť a  posilniť alebo oslabiť vplyv planét na človeka.

Kamene sa vyberali podľa dátumu narodenia, pretože k jednotlivým mesiacom boli priradené určité kamene. Tak vznikol akýsi mineralogický kalendár.

O ochrane, liečivej a mystickej sile ušľachtilých kameňov sa iste popísalo veľa. Mnohými kameňmi boli ľudia fascinovaní a pripisovali im posvätnú silu a dobro. Tých kameňov je veľa – ametyst, rubín, zafír, smaragd, mesačný kameň, malachit, jadeit, jantár, opál, tyrkys, hematit……diamant.

Diamant bol a stále je kráľom ušľachtilých kameňov. Legenda hovorí, že ho používali sudcovia a kňazi Šalamúnovho zlatého chrámu počas tzv. Božích súdov, pretože bol čistý, priesvitný a zároveň posvätný. Keďže ľudia v tej dobe boli presvedčení, že pri stretnutí so zlom diamant stráca lesk, dávali ho do ruky podozrivému a podľa toho, či  diamant lesk stratil alebo ostal jasný, vyriekli rozsudok.

Z hľadiska liečivých účinkov vraj diamant spomaľuje starnutie, detoxikuje telo, pomáha pri cukrovke, priaznivo vplýva na obličky, močový mechúr i na  nervovú sústavu.

V 20. storočí opäť vzrástol  záujem o využitie prírodnej sily kameňov. V roku 1968 sa dokonca v Londýne konal Medzinárodný zjazd gemológov a zlatníkov, kde sa dohodlo určité usporiadanie a priradenie drahých kameňov k jednotlivým mesiacom roka.

Liečením ušľachtilými kameňmi sa zaoberá litoterapia, ktorá sleduje vyrovnávanie energetických nedostatkov v ľudskom organizme.

Väčšina ľudí však nemá o takejto terapii ani tušenie, avšak väčšina žien akosi intuitívne siaha po šperkoch s rôznymi kameňmi. Či už sú to polodrahokamy alebo drahokamy.

Iste by sa dalo na tému minerálov napísať oveľa viac, ale to prenechám tým, ktorí sa tejto oblasti venujú a sú v nej odborníkmi.

Pozrite si nasledujúce video a potešte svoje oči TOP 10 najkrajšími kameňmi v šperkoch , ktoré boli vydražené na aukcii.

 

Zdroj: https://youtu.be/Hnr011rz7pE