Premena surového diamantu na krásny trblietavý skvost

Ako dlho trvá premena surového  diamantu na krásny trblietavý skvost? Odpoveď nie je jednoznačná. Surový diamant sa môže na prvý pohľad javiť ako obyčajný kamienok.

Surový diamant s označením možností brúsenia

Surový diamant s označením možností brúsenia

V rukách skúsených brusičov sa  však  po precíznom spracovaní premení na trblietavý nádherný skvost. Je až neuveriteľné a pre mňa stále nepochopiteľné, čo dokážu šikovní brusiči vykúzliť z „obyčajného kamienka“.

Cesta od surového k vybrúsenému  diamantu  je  náročná a môže trvať i niekoľko mesiacov. Na začiatku je potrebné diamant dôkladne preskúmať a zistiť, aký typ brúsu bude najvhodnejší, aby bola výťažnosť kameňa čo najvyššia. Zjednodušene povedané to znamená toľko, aby sa kameň vybrúsil s najmenšou možnou stratou hmoty. Pritom sa kladie dôraz i na výsledný efekt brúsu a hodnotu vybrúseného diamantu.

Briliantový brús

Briliantový brús

Pre lepšiu predstavu o dôležitosti správnej voľby brúsu je dobré vedieť, že najnáročnejší je okrúhly briliantový brús. Pri tomto type brúsu sa výťažnosť suroviny pohybuje okolo 30-35%. Aj preto je  briliantový brús oproti fantazijným drahší o 20-30%. Zvyšná surovina je použitá na menšie, prípadne iné brúsy (nie okrúhle).

Fantazijný smaragdový brús

Fantazijný smaragdový brús

Pri fantazijných brúsoch sa výťažnosť pohybuje okolo 40-50%. Preto sa najmä pri farebných diamantoch hľadá taký typ brúsu, aby sa „zužitkoval“ naozaj ekonomicky, keďže farebné diamanty sú vzácne a zo všetkej vyťaženej suroviny tvoria cca 0,7%. Obchodujú na na samostatných aukciách.

V dnešnej dobe pomáhajú brusičom pri skúmaní diamantu  špičkové  technológie. Pri rozhodovaní o type brúsu zohrávajú svoju úlohu aj ďalšie faktory – možné inklúzie (nečistoty), ich množstvo, rozmiestnenie, charakter inklúzií atď.

Brusiči pri svojej práci používajú lupu s minimálne 10-násobným zväčšením a mikroskop. Brúsenie diamantu je  veľmi náročná práca, keďže diamant je veľmi tvrdý. Na brúsenie diamantu sa používa zväčša brúsny bronzový kotúč, ktorý je potretý olejom a posypaný jemným diamantovým prachom.

Ďalšou možnosťou je využiť na brúsenie iný diamant. V niektorých prípadoch sa využíva i laser. Postupovať treba veľmi premyslene a opatrne, lebo jeden „chybný krok“ a zničí sa obrovská hodnota.

 Pozrite si v krátkom videu prácu brusičov

Zdroj: www.youtube.com/watch?v=5OLI_Pthu0o