patrí spolu s paládiom k vzácnym drahým kovom, ktorých množstvo v prírode je obmedzené. Má zaujímavé chemické a fyzikálne vlastnosti. Je jedným z prvkov periodickej sústavy, ťažšia je ako železo, zároveň je to poddajný a dobre kujný kov. Platina patrí k prvkom s najvyššou hustotou a vynikajúcou odolnosťou voči korózii a opotrebovaniu. Má pomerne dobrú tepelnú a elektrickú vodivosť. Hovorí sa jej aj malé striebro pre striebristo bielu farbu. Názov platina pochádza zo zdrobneliny španielskeho názvu striebra – plata.
Pre svoje vlastnosti sa využíva v chemickom, farmaceutickom, sklárskom, hutníckom i automobilovom priemysle, ale aj na výrobu hudobných, stomatologických, chirurgických a elektromagnetických nástrojov, v medicíne v boji proti rakovine pri chemoterapii. Môžme ho nájsť i v šperkárstve, kde sa používa skôr na úpravu menej ušľachtilých kovov.
Platina patrí k najdrahším a najvzácnejším kovom. Svoje miesto si našla aj medzi komoditami, ktoré sa využívajú na investičné účely s cieľom bezpečne uchovať hodnotu kapitálu. Môže byť vo forme:
- platinových odliatkov (tehličiek) v rýdzosti 999/1000 alebo 999,5/1000. Sú označené (podobne ako zlato a striebro) puncom – značkou rafinérie, číslom a hmotnosťou. Zabalené sú v priehľadnom plastovom obale s certifikátom, pokiaľ ide o razené odliatky. Liate odliatky (ingoty) majú priložený papierový certifikát.
- platinových mincí, ktoré sú pre náročné spracovanie vzácnejšie než zlaté alebo strieborné mince.
Platinové kryštály (Wikipedia)