Zlato

Obnoveny_zaujem_o_zlato_ako_financneho_aktiva_Od_Valentin_PetkantchinZlato a jeho obľuba u ľudí pretrváva tisícročia. Bolo vždy symbolom bohatstva a prosperity. Väčšina ľudí ho však stále vníma ako základ v šperkárstve. Investori však vedia, že zlato je možné využívať aj  ako investičný nástroj a svoje miesto popri klenotníctve a výrobe mincí má stále v priemysle a medicíne.

Zlato, podobne ako ostatné drahé kovy, sú disponibilné iba v obmedzenom množstve, nakoľko ich zásoby sa zmenšujú. Dnes sa stretávame pri obchodovaní so zlatom s dvoma formami  – zlato vo fyzickej podobe, ale aj virtuálnej – papierovej (burza termínovaných kontraktov na budúcu dodávku zlata – Comex).

Ak sa na burzu termínovaných kontraktov uvedie obrovské množstvo nekrytých kontraktov, vytvorí sa umelo „papierové zlato“ (deje sa to i so striebrom) a tým dochádza k tlačeniu ceny zlata dole. Takáto manipulácia ceny vedie k špekuláciám nad budúcou cenou drahých kovoch. Hoci dopyt po zlate a iných kovoch  rastie, cena fyzického zlata a striebra je ešte stále určovaná špekulatívnym papierový trhom a nie trhom fyzickým, kde ľudia nakupujú a predávajú  zliatky, tehly a investiční mince.

Zlato má niekoľko zaujímavých vlastností, pre ktoré je stále vyhľadávané. Nepodlieha korózii, je ľahko spracovateľné a dlhodobo si uchováva svoju hodnotu. Aj  preto patrí spolu s ostatnými drahými kovmi – striebrom, platinou a paládiom medzi alternatívne investície do vecných hodnôt.

Špecifická forma zlata sa nazýva investičné zlato. Slúži ako bezpečná forma k uloženiu peňažného kapitálu a ochrana pred infláciou. Ide o:

zlato Zlaté zliatky (tehly), ktoré majú rýdzosť 999,9/1000. Je to 24 karátové – rýdze zlato, s najvyšším možným obsah zlata v investičnom kove. Investičné zlaté zliatky majú vyrazenú značku rafinérie, tzv. punc, číselné vyjadrenie hmotnosti a číslo.

Razené zlaté zliatky v menších hmotnostiach sú spravidla balené v priehľadnom plastovom obale s priloženým certifikátom.

Liate zlaté zliatky (malé ingoty), môžu byť opatrené samostatným papierovým certifikátom.

Zlato je možné nakúpiť vo forme zlatých mincí, zlatých zliatkov alebo tehál o hmotnostiach 1, 2, 5, 10, 20, 1 oz (Trójska unca),  50, 100, 250, 500 a 1000 gramov.

1 Trójska unca = 31, 103 g

1  
kilogram zlata = 32,15 trojských uncí

Ak hodnotíme zlato podľa rýdzosti (čistoty), ide o pomer dielov zlata a dielov prímesí. Bežne poznáme zlato označené ako:

  • 24 karátov = 999/1000
  • 18 karátov = 750/1000
  • 14 karátov = 585/1000
  • 9 karátov = 375/1000
  • 8 karátov = 333/1000

Okrem toho poznáme:

  • menové zlato – 916,7/1000 = 22 karátov

                            900/1000 = 21,6 karátov

  • dukátové zlato – 986/1000 = 23,67 karátov
  • rýdze zlato – 999/1000 = 24 karátov (23,9976)

foto zl. Štefínik– Zlaté mince  vyrábajú a vydávajú štátne mincovne, ktoré ručia za ich rýdzosť a pravosť. Okrem  zberateľskej hodnoty sú mince aj oficiálnou menou a platidlom s určitou nominálnou hodnotou. Ich cena aj veľkosť sa líšia a ich hodnota sa odvíja aj od ich zriedkavosti a záujmu o ne.

Motívy na minciach sú rôzne  a väčšinou  odrážajú kultúrne alebo historické osobnosti a udalosti. Niektoré mince sa razia s  motívmi, ktoré sú pomerne náročné na spracovanie.  Mince majú nielen svoju estetickú a zberateľskú hodnotu. Pre zberateľov a investorov sú zaujímavé aj pre svoju cenovú dostupnosť.
 

Ak potrebujete viac informácií o možnostiach využitia zlata, vyplňte Kontaktný formulár nižšie. Ozvem sa Vám a poskytnem bezplatnú konzultáciu.

Ak chcete zistiť detaily on-line investovania, hľadajte TU.